Środa 15.04.2020

„Jak oddychamy?” – wizualizacja do muzyki, instrukcja prawidłowego oddychania, uświadomienie, jak ważne dla człowieka jest powietrze i dbanie o higienę nosa. Dzieci leżą na dywanie. W tle słychać spokojną muzykę. Mówimy:

Połóż się wygodnie na plecach, zamknij na chwilę oczy, a teraz je otwórz. Wszędzie

wokół ciebie jest powietrze, nie ma koloru, ale je czujesz. Tym powietrzem oddychasz, tak samo jak inne dzieci, dorośli, zwierzęta i rośliny. Teraz wyobraź sobie, że jesteś odkurzaczem, i wciągnij powietrze nosem, wypuść ustami, dmuchasz jak suszarka. Spróbuj jeszcze raz. Przysuń rękę do ust. Wciągnij powietrze nosem i wypuść ustami, czujesz podmuch powietrza na ręce? A teraz patrz uważnie na swój brzuszek. Oddychaj i obserwuj, co się z nim dzieje. Brzuszek rośnie i opada, rośnie i opada... To powietrze krąży w tobie i dostarcza tlen do twojego serca. To dlatego tak ważne jest, aby powietrze, które wdychasz, było czyste. Pamiętaj:

powietrze wciągasz nosem, a wypuszczasz ustami. Spróbuj jeszcze raz...

Na koniec delikatnie dzwonimy dzwonkiem, a dzieci siadają na dywanie.

Pomoce: CD z dowolną muzyką relaksacyjną, dzwoneczek

„Myszka do norki” – ćwiczenia oddechowe w parach z wykorzystaniem piłeczek pingpongowych, stosowanie prawidłowego toru oddychania. Przypominamy jak należy prawidłowo oddychać. Zwracamy uwagę, jak ważne jest dbanie o czystość nosa, szczególnie w czasie przeziębienia, i wydmuchiwanie wydzieliny w chusteczki higieniczne. Następnie dzieci z rodzicem kładą się na brzuchu, w niewielkiej odległości przodem do siebie, i na zmianę dmuchają w kierunku piłeczki pingpongowej. Następnie dziecko  otrzymuje

kartonik z wyciętą dziurą i trzyma go na dywanie w pozycji pionowej, a rodzic dmuchając na piłkę, próbuje ją umieścić w „mysiej dziurce” – wcelować w otwór. Po chwili następuje zmiana. Na koniec dzieci przedmuchu ją piłeczki na środek sali i wrzucają do pudełka.

Pomoce: piłeczki pingpongowe tekturowe kartoniki z wyciętymi dziurkami

 

Pozdrawiam Ewa Dylewska