ZIEMIA NASZA PLANETA

1. Gimnastyka buzi i języka na Dzień Ziemi – interaktywna gra logopedyczna

Klikamy start, w prawym dolnym rogu wybieramy ikonę pełnego ekranu,

następnie losujemy ćwiczenie (klikając na liść), wykonujemy je i losujemy kolejne..

https://www.logopestka.pl/gra-online-na-dzien-ziemi/

2. Piórko – ćwiczenie oddechowe

Dziecko trzyma piórko. Wykonuje dowolną improwizacje ruchową w rytmie nagrania. Podczas przerwy w muzyce unosi piórko na wysokość głowy, wypuszczają je z dłoni i zaczynają w nie dmuchać. Starając się, żeby piórko nie spadło na podłogę. Przypominamy dziecku o prawidłowym oddechu, powietrze pobieramy nosem (wdech), wypuszczamy ustami (wydech).

Zamiast piórka można wykorzystać np. piórko narysowane i wycięte z cienkiego papieru, bańki mydlane lub mały kawałek folii aluminiowej.

https://www.youtube.com/watch?v=xLjiPH7Moyk

3.Eko kręglekręgle z plastikowych butelek

Ustawiamy 5 plastikowych butelek tak, aby na pierwszej linii stały 2 butelki, a na drugiej linii – 3 butelki. Dziecko rzuca piłeczką tak, aby przewrócić jak najwięcej butelek. Po każdym rzucie liczy, ile butelek udało się przewrócić.

4.Zbieramy SZ i S.

Pokazujemy dziecku zdjęcie przedstawiające przyrząd do zbierania odpadów z ziemi. Rozmawiamy na temat jego zastosowania. Następnie proponujemy zabawę.

Na dywanie rozkładamy kartki z wyrazami z głoską SZ i S (Drukujemy gotowy zestaw i rozcinamy lub własnoręcznie rysujemy/zapisujemy wyrazy na kartkach). Ustawiamy dwa pudełka (lub koszyczki, woreczki). Przy jednym pudełku umieszczamy kartkę z głoską SZ, przy drugim kartkę z głoską S. Dziecko otrzymuje patyczek do szaszłyków lub wykałaczkę. Samodzielnie lub  z pomocą rodzica rozpoznaje co przedstawia ilustracja lub odczytuje wyraz, określa czy słyszy w nim głoskę SZ, czy głoskę S. Jeśli określi prawidłowo, nakłuwa karteczkę z wyrazem na patyczek/wykałaczkę i przenosi do odpowiedniego pojemnika (oznaczonego tą właśnie głoską). Zabawa kończy się, kiedy cały dywan będzie posprzątany, a wiec wszystkie karteczki tafią do odpowiednich pojemników.

5. Ekologia – interaktywna gra ćwicząca pamięć

Klikamy start i rozpoczynamy grę.

https://view.genial.ly/5e9af762b65e370dac6fe513

Pozdrawiam, 

Agata Strachota