21.04. 2020 Temat: Jak dbać o przyrodę.

Ćw. 1. Przypomnij sobie piosenkę pt. "Ochroń ziemię". Spróbuj nauczyć się jej na pamięć.

https://www.mac.pl/piosenki/piosenki-olekiada#npbb

Ćw. 2. Załącznik nr 1 i 2. Obejrzyj ilustracje. Oceń, czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody. Narysuj w pustych polach, jak dbasz o przyrodę. Posłuchaj lub przeczytaj nazwy roślin chronionych przedstawionych na zdjęciach.

Ćw. 3.  Poproś rodzica o wykałaczki, patyczki plastikowe do uszu lub patyczki liczmany. Spróbuj na stole lub podłodze ułożyć z patyczków drzewo.

Ćw. 4.Powiedz co to jest powietrze? Do czego nam jest potrzebne, czy ma kolor, zapach, kształt, gdzie się znajduje. W jaki sposób można poznać, że jest wokół nas?

A teraz jeśli masz w domu balony spróbuj jednego napompować a następnie powoli wypuścić z niego powietrze.

Przygotuj słomkę do picia i napój w szklance. Wydmuchuj powietrze przez słomkę zanurzoną w napoju, tak aby powstały bąbelki.

Przygotuj pasek bibuły. Dmuchaj na pasek bibuły zawieszony na nitce.

Ćw. 5. Opowieść ruchowa  "W lesie"

Poproś rodzica o przeczytanie i wykonuj czynności opisane w opowiadaniu.

Wyruszamy na wycieczkę do lasu (dzieci maszerują parami dookoła koła). Idziemy po ścieżce. Ścieżka robi się coraz węższa. Idziemy gęsiego – jedno za drugim. Las staje się gęsty – trzeba się schylać, przechodzić pod gałęziami, rozchylać zarośla (wymyślają różne sposoby przedzierania się przez las). Co jakiś czas odpoczywamy. Zatrzymujemy się, nasłuchujemy odgłosów lasu: śpiewu ptaków (wykonują skłony głowy w tył, na boki, skręty), stukania dzięcioła (w przysiadzie, uderzają palcami o ziemię). Idziemy dalej. Widzimy w oddali sarny na polanie (czworakują w różnych kierunkach). Wchodzimy na polanę pełną kwiatów. Biegamy radośnie, podskakujemy. Zmęczeni zabawą, kładziemy się na trawie. Zasypiamy. Las szumi: szu, szu, szu…

 

Ćw. 6. Ozdób według własnego pomysłu poznaną wczoraj literkę "H". Załącznik nr 3. Czy pamiętasz jakie wyrazy zaczynają się na głoskę "H"?

Ćw. 7. Policz wyrazy w zdaniach:

Przyjaciel przyrody nie zrywa kwiatów.

Przyjaciel przyrody oszczędza wodę.

Przyjaciel przyrody segreguje śmieci.

Przyjaciel przyrody nie łamie gałązek drzew.

Przyjaciel przyrody kocha wszystkie zwierzęta.

 

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Magdalena Szaraniec